ژتنیک افراد و تاثیر ان در درمان بیاری ms

ژنتیک

 

پژوهشگران علوم پزشکی موفق به کشف این نکته گشته اند که چرا داروی ‘تی.ان.اف ‘ که زمانی امید آن می رفت خیلی در درمان ام.اس موثر باشد، به بیماران مبتلا به این بیماری کمکی نمی کند. آنان اعلام کردند که علت بی اثر بودن داروی تی.ان.اف بر درمان بیماری ام.اس را کشف کردند .

 

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  محققان دانشگاه آکسفورد گزارشی را با موضوع درمان بیماری ام اس و داروی ‘تی.ان.اف’ در مجله ‘نیچر’ منتشر کرده اند و براین اساس این گونه داروها حتی می توانند عوارض بیماری ام.اس را تشدید کنند.

 

متخصصان می گویند: تحقیقاتشان نشان می دهد که ژنتیک چگونه می تواند بر نوع پاسخ به داروها و درمان های مختلف اثر بگذارد.

 

داروی ‘ تی.ان.اف’ در درمان مبتلایان به بیماری التهابی روده و آرتریت روماتوئید موثراست ، اما بر بیماران مبتلا به ام.اس تاثیری ندارد. محققان هنوز دلیل قطعی این موضوع را نمی دانند.

 

اعضای تیم تحقیقاتی آکسفورد یک تغییر ژنتیک خاص را که قبلا تصور می شد با بیماری ام.اس ارتباط دارد، مورد مطالعه قرار دادند.

 

پزوهشگران متوجه شدند که ژن جهش یافته باعث تولید پروتئینی متفاوتی می شود که کوچکتر است و مانع از فعالیت تی.ان.اف می شود، یعنی دقیقا همان کاری را می کند که داروهای مهار کننده ‘تی.ان.اف’ انجام می دهند.

 

تی.ان.اف ماده ای است که سیستم ایمنی بدن برای دفاع در مقابل عفونت ها و تومورها ترشح می کند اما خود آن می تواند علایمی را ایجاد کند که برای کاهش آنها نیاز به درمان است .

 

به این ترتیب روشن می شود که چرا ۱۰ سال پیش، نتایج یک تحقیق پزشکی نشان داد که این داروها بیماری ‘ام.اس’ را تشدید می کند.

 

‘نیک رایک’ مدیر بخش تحقیقات جمعیت ام.اس در این مورد گفت: ژن های زیادی به بیماری ام. اس مربوط هستند ولی در مورد این که هر کدام دقیقا چه نقشی دارند، اطلاعات کمی داریم .

 

وی افزود: نتایج تحقیقات اخیر نشان می دهد که برخی ژن های جوان در این زمینه که بیمار به دارویی پاسخ مثبت بدهد یا خیر، نقش تعیین کننده دارند.

 

نتایج این تحقیقات به پزشکان کمک می کند که در آینده برای هر بیمار مبتلا به ام.اس، دارویی را تجویز کنند که برایش موثر باشد.

منبع:

سایت پزشکان بدون مرز