سرطان چشم

کره چشم حفره ای استخوانی در جمجمه است که حدود پنج سانتی متر عمق دارد و ساختمان نرم چشم را محافظت می کند.تومورهای چشم شامل توده هایی است که داخل چشم ایجاد می شوند. البته تومورهای چشم  فقط داخلی نیستند بلکه ممکن است در سطح کره چشم نیز ایجاد شوند که علاوه بر مشکلات دید، موجب جابه جایی کره چشم به طرفین می شوند یا چشم را به سمت بیرون هدایت می کنند.تومورهای سطح چشم به صورت توده هایی با تغییر رنگ لایه های پوشاننده چشم مشخص می شوند. تومور ممکن است به صورت تومور اولیه در هر بافتی از چشم ایجاد شود یا ممکن است تومور ثانویه بوده و چشم توسط بافت های مجاور مانند سینوس ها، مغز و حفره بینی یا سایر اندام های دورتر مورد تهاجم قرار گیرد.بیشتر تومورهای چشمی خوش خیم هستند. تومورها هم کودکان و هم بزرگسالان را گرفتار می کند.شایع ترین تومورهای خوش خیم در کودکان شامل درموئیدها و همانژیوم هاست و تومورهای بدخیم نیز شامل رتینوبلاستوماست.شایع ترین تومورهای شایع چشمی در بزرگسالان شامل تومورهای عروق خونی مانند همانژیوم، لنفانژیوم و نواقص عروقی، تومورهای اعصاب، چربی و سینوس های اطراف چشم است.

علائم تومورهای چشم

تومورهای چشمی در بیشتر موارد علائم بارز و مشخصی ندارند و به این دلیل دیر تشخیص داده می شوند.ممکن است بیمار به طور مداوم به پزشک مراجعه کند و از کاهش دید شکایت کند، غافل از این که توموری پشت کره چشم قرار دارد.علائم تومورهای چشمی شامل بیرون زدگی کره چشم، درد، کاهش بینایی، دوبینی، قرمزی، تورم پلک یا توده قابل مشاهده است.بعضی از تومورها براحتی قابل تشخیص هستند، در حالی که سایر تومورها به دلیل نداشتن علائم ظاهری تا زمان بزرگ شدن آن ـ که باعث جابه جایی چشم می شود ـ قابل تشخیص نیستند.

روش های درمان تومور چشم

تومورهای بزرگ با روش های زیر درمان می شوند:

شیمی درمانی: این روش شامل استفاده از داروهای ضدسرطان برای تخریب سلول های سرطانی است. این درمان ممکن است پیش از انجام درمان های موضعی ذکر شده استفاده شود تا اثرهای درمان های فوق و موفقیت آنها را افزایش دهد. شیمی درمانی در صورتی که تومور به سایر ارگان ها و بافت های بدن منتشر شده باشد نیز مفید است.

جراحی: اگر تومور خیلی بزرگ باشد و دید چشم از بین رفته باشد، باید عمل جراحی برای تخلیه چشم انجام شود. این روش در مواردی که هیچ روش دیگری نتیجه نمی دهد، انتخاب می شود و در نهایت یک چشم مصنوعی جایگزین چشم بیمار می شود.

رادیوتراپی: در این روش از اشعه با انرژی بالا برای تخریب سلول های سرطانی استفاده می شود. با وجود محدود کردن اشعه باز هم سلول های سالم اطراف ضایعه تحت تاثیر قرار می گیرند و آسیب می بینند و از این نظر، رادیوتراپی روش امنی نیست ولی در صورت جواب ندادن سایر روش ها کمک کننده است.