سرطان سینه

سرطان شامل گروه وسیعی از بیماری هاست که در آن سلول ها توانایی تقسیم و رشد عادی خود را از دست می دهند. در اثر رشد خارج از کنترل سلول ها، توده ای به نام تومور تشکیل می شود. توموری که قابلیت تهاجم به سایر بافت ها را نداشته باشد، تومور خوش خیم  یا غیر سرطانی نامیده می شود و در صورتی که تومور گسترده شده یا به طور بالقوه قابلیت پخش شدن به سایر بافت­ها را داشته باشد، بدخیم یا سرطانی  گفته می­شود.رایج­ترین سرطان­ها که بیش از نیمی از موارد بدخیمی را تشکیل می­دهند، شامل سرطان ریه، پروستات، پستان و روده بزرگ هستند. سرطان پستان با یک میلیون مبتلای جدید در هر سال شایع ترین نوع بدخیمی در میان زنان است در سرطان پستان سلول های بدخیم از بافت پستان منشاء می گیرند و به طور نامنظم و فزاینده‌ای تکثیر می یابند.سرطان سينه، شایع ترین سرطان در زنان و اولین علت مرگ ناشی از سرطان در زنان ۴۴-۴۰ ساله است. این بدخیمی، ۳۳% سرطان های خانم­ها را تشکیل داده است.

علائم سرطان پستان شامل موارد زیر هستند:

  • ·         وجود توده و یا افزایش ضخامت در پستان و یا ناحیه ی زیر بغل
  • ·         ترشح شفاف یا خونی از پستان
  • ·         پوسته‌ریزی در نوک پستان
  • ·         فرو رفتن نوک سینه به داخل
  • ·         قرمزی و یا تورم سینه
  • ·         فرو رفتگی پوست پستان که در آن پوست، حالتی شبیه به پوست پرتقال پیدا می‌کند.
  • ·         وقوع تغییر شکل پستان که موجب متفاوت شدن آن با پستان دیگر شود.
  • ·         زخم در پوست پستان که بهبود پیدا نکند.

  ژنتیک سرطان پستان

سرطان پستان یک بیماری پیچیده و چند عاملی است که فاکتورهای ژنتیکی و محیطی مختلفی در آن دخالت دارند این فاکتورهای محیطی و ژنتیکی به شیوه های مختلفی عمل می کنند و اطلاعات ما از نحوه عملکرد آن ها و علت قطعی سرطان پستان هنوز ناقص است. نقش فاکتورهای ارثی و ژنتیکی به عنوان عوامل مستعد کننده در ابتلا به سرطان سينه تأیید شده است . یک سوم از کل مبتلایان، دارای سابقة مثبت وقوع سرطان سينه در یک نفر یا تعداد بیشتری از وابستگان درجة اول یا دوم خود هستند. در افرادی که خواهر یا مادر مبتلا به سرطان  سينه داشته اند، خطر ابتلا ۴ برابر است . ژن های مختلف شناسایی شده می توانند خصوصیات بافت شناسی و شدت تهاجم تومور را تعیین کنند.

درمان سرطان پستان

درمان بستگی به درجه بدخیمی و مرحله گسترش تومور دارد ولی می‌تواند ترکیبی از جراحی (ماستکتومی یا برداشتن کامل پستان؛ برداشتن ربع پستان یا برداشتن بخش کوچکی از پستان) دارودرمانی (شیمی درمانی، بلوک هورمونی، آنتی بادی مونوکلونال) و رادیوتراپی باشد.