بیماری آندومتریوز

آندومتریوز یک بیماری زنان است که در این بیماری بافت آندومتر که لایه درونی یا پوشاننده دیواره رحم را تشکیل می دهد  از حفره رحم خارج می شود و در نواحی دیگری  نظیر لگن ، تخمدان ها و  مثانه   قرار می گیرد. علائم این بیماری شامل درد شدید لگن، قاعدگی دردناک، درد به هنگام مقاربت جنسی و ناباروری می باشد.  این بیماری عموما در زنانیکه در سن  تولید مثلی  هستند بروز می کند و به ندرت در زنان یائسه دیده می شود.اگرچه علل ایجاد کننده این بیماری به طور دقیق مشخص نیست اما بررسی ها نشان می دهد که عوامل متعددی چون هورمون ها˛ سموم محیطی نظیر دیوکسین ها˛ تغذیه˛ فاکتور های التهاب آور و سیتوکین ها در سیستم ایمنیو ژنتیک  در ایجاد  بیماری آندومتریوز نقش دارند. 

نقش ژنتیک در بیماری آندومتریوز:

آندومتریوز یک بیماری پیچیده است که در ایجاد آن عوامل محیطی و ژنتیکی متعدد دخالت دارند و بر یکدیگر متقابلا اثر می کنند. آندومتریوز از دیرباز به عنوان یک بیماری دارای زمینه خانوادگی شناخته شده است. نقش  ژنتیک در ایجاد بیماری آندومتریوز توسط چندین مطالعه مورد ارزیابی قرار گرفته و تایید شده است. این مطالعات نشان می دهند که احتمال  ابتلا به آندومتریوز در بستگان افراد مبتلا به آندومتریوز نسبت به افراد سالم  بیشتر است . بنابراین می توان نتیجه گرفت که خویشاوندان درجه یک و دو افراد مبتلا به آندومتریوز بیشتر از سایر افراد جامعه در معرض  خطر ابتلا به این بیماری هستند و باید هر چه سریعتر جهت پیشگیری از این بیماری خطیر که ممکن است باعث ناباروری شود اقدام کنند.

روشهای تشخیص بیماری آندومتریوز:

1-شرح حال:

 یک شرح حال کامل با در نظر گرفتن علائم بالینی کلیدی شامل ضعف در باروری، قاعدگی دردناک و یا درد مزمن لگنی می تواند شک به آندومتریوز را در یک پزشک برانگیزد. 

 2- لاپاروسکوپی:

 لاپاروسکوپی موثرترین  و  بهترین روش در تشخیص آندومتریوز  است 

 روش های درمان آندومتریوز:

پس از تشخیص انتخاب روش درمانی بستگی به عواملی نظیرسن بیمار،تصمیم فرد برای بارداری،شدت علائم موجود ومکان رشد ضایعات آندومتریوز دارد. از دو روش ذرمانی شامل درمان دارویی و جراحی برای درمان افراد مبتلا استفاده می شود.